11 Aralık 2017 Pazartesi

Moda Tasarımı

307 defa okundu

MODA TASARIMI PROGRAMI

Bu bölüm, tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için, tasarım yapacak, gelişen uygarlığın gereksinimlerine cevap verebilecek, yeni ve güncel teknolojileri kullanabilecek, nitelikli elemanlar yetiştirir.

Programın Amacı ve Hedefleri

Tekstil, hazır giyim ve moda sektörüne çağdaş, yaratıcı ve özgün tasarımlar üretebilen, modayı oluşturabilecek öncü fikirleri değerlendirebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilere öğrenim süreleri boyunca temel tekstil, hazır giyim bilgi ve becerileri yanında, teknolojiyi kullanma bilgi ve becerisi de kazandırılmaktadır. Programı bitiren öğrencilere ön lisans diploması ile Moda Tasarımcısı unvanı verilmektedir. Bölümün temel hedefi, mezunların özel sektör ve kamu kurumlarındaki tekstil ve moda ile ilgili alanlarda, istihdam edilme düzeylerine katkıda bulunmaktır.

Çalışma Alanları

Moda Tasarımı Programı öğrencileri, tekstil ve konfeksiyon sektöründe, müşteri beklentilerini ve moda eğilimlerini göz önünde bulundurarak, tasarım ilke ve yöntemlerine uygun giysi ve aksesuar tasarımı yapan, tasarıma uygun malzeme ve ekipmanı seçen, koleksiyon hazırlayan ve tasarımı ürüne dönüştüren meslek elemanı olarak mezun olurlar. Kamu ve özel sektöre ait tekstil firmalarında; tasarım bölümlerinde çalışabilirler. Mezunlar; Serbest tasarımcı olarak çalışabilecekleri gibi, moda ve hazır giyim sektöründe, tasarım stüdyolarında, sahne sanatları ile ilgili resmi ve özel kurumlarda, sinema ve televizyon kurumlarında da tasarımcı olarak çalışabilirler. Tekstil, konfeksiyon ve moda ile ilgili firmalarda danışman veya uzman olarak da, geniş iş olanaklarına sahiptirler.

Dikey ve Yatay Geçiş İmkanları

Dikey Geçiş Sınavıyla başvurulabilecek 4 yıllık lisans programları:

 

   Moda Giyim Tasarımı

·         Moda Tasarımı

·         Moda ve Tekstil Tasarımı

·         Tekstil

·         Tekstil Mühendisliği

·         Tekstil Tasarımı

·         Tekstil ve Moda Tasarımı

Ösym Bilgileri

Üniversite sınavında yeterli puan alan ve programımızı tercih eden öğrenciler, Moda Tasarımı ön lisans programına kayıt yaptırmaya hak kazanırlar. Eğitim-öğretim 4 yarıyıl ve 2 sene devam etmektedir. Eğitim dili Türkçedir. YGS Puan Türü; YGS-5’tir. Kontenjanımız 30 öğrencidir.

Bölüm/Program Öğretim Elemanları

 

 

Etkinlikler

SDÜ Gönen MYO Moda Tasarımı Programı Milli Mücadele Defilesi Hazırlıkları...

SDÜ Gönen MYO Moda Tasarımı Programı Milli Mücadele Defilesi
(18 05 2017 Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi Isparta)