26 Temmuz 2017 Çarşamba

Moda Tasarımı

11613 defa okundu
 
Tasarım
Moda Tasarımı Programı
Tanıtımı
Bu bölüm, tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için, tasarım yapacak, gelişen uygarlığın gereksinimlerine cevap verebilecek, yeni ve güncelteknolojileri kullanabilecek, nitelikli elemanlar yetiştirir.
Programın Amacı ve Hedefleri
Tekstil, hazır giyim ve moda sektörüne çağdaş, yaratıcı ve özgün tasarımlar üretebilen, modayı oluşturabilecek öncü fikirleri değerlendirebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.Öğrencilere öğrenim süreleri boyunca temel tekstil, hazır giyim bilgi ve becerileri yanında, teknolojiyi kullanma bilgi ve becerisi de kazandırılmaktadır. Programı bitiren öğrencilere ön lisans diploması ile Moda Tasarımcısı unvanı verilmektedir. Bölümün temel hedefi, mezunların özel sektör ve kamu kurumlarındaki tekstil ve moda ile ilgili alanlarda, istihdam edilme düzeylerine katkıda bulunmaktır.

Çalışma Alanları


Moda Tasarımı Programı öğrencileri, tekstil ve konfeksiyon sektöründe, müşteri beklentilerini ve moda eğilimlerini göz önünde bulundurarak, tasarım ilke ve yöntemlerine uygun giysi ve aksesuar tasarımı yapan, tasarıma uygun malzeme ve ekipmanı seçen, koleksiyon hazırlayan ve tasarımı ürüne dönüştüren meslek elemanı olarak mezun olurlar.Kamu ve özel sektöre ait tekstil firmalarında; tasarım bölümlerinde çalışabilirler.Mezunlar; Serbest tasarımcı olarak çalışabilecekleri gibi, moda ve hazır giyim sektöründe, tasarım stüdyolarında, sahne sanatları ile ilgili resmi ve özel kurumlarda, sinema ve televizyon kurumlarında da tasarımcı olarak çalışabilirler. Tekstil, konfeksiyon vemoda ile ilgili firmalarda danışman veya uzman olarak da, geniş iş olanaklarına sahiptirler.

Dikey ve Yatay Geçiş İmkanları


Öğrencilerimizin Dikey Geçiş Sınavında başvurabilecekleri 4 yıllık lisans programları:
  • Moda Tasarımı
  • Moda ve Tekstil Tasarımı
  • Tekstil Mühendisliği
  • Tekstil ve Moda Tasarımı
 

Ösym Bilgileri


Üniversite sınavında yeterli puan alan ve programımızı tercih eden öğrenciler, Moda Tasarımı önlisans programına kayıt yaptırmaya hak kazanırlar. Eğitim-öğretim 4 yarıyıl ve 2 sene devam etmektedir. Eğitim dili Türkçedir. YGS Puan Türü; YGS-5’tir. Kontenjanımız 30 öğrencidir

Bölüm/Program Öğretim Elemanları